2. Celoslovenský ples nepočujúcich v Trnave

Dňa 21.2.2015 v Trnave sa uskutočnil 2. Celoslovenský ples nepočujúcich, kde sa druhý krát podarilo uskutočniť podujatie na úrovni plesu. Nepočujúci museli dodržať plesové pravidlá, napr.  museli byť oblečení v smokingu (nie sako s kravatou…). Práve vďaka usporiadateľom Trnavského spolku nepočujúcich (TSN) na základe poverenia zo Slovenského zväzu nepočujúcich, že prevzali pôvodným usporiadateľom v Prešove, ktoré odstúpili z finančných dôvodov. Organizátori TSN s pomocou SZN, ktoré nemali problém kritériá splniť, pretože majú skúsenosti z minuloročných plesu v Prievidzi.

Význam Plesu  pre nepočujúcich je veľký, pretože dlhé roky mnohí nepočujúci sa nezúčastnili na Plese, alebo nemohli  sa zúčastniť tam, kde ples usporadúvajú počujúci, pretože majú komunikačnú bariéru. To znamená, že kvôli svojmu sluchovému postihnutiu by mali problém zaradiť sa do plesovej  spoločnosti.

Význam plesu je nielen pre nepočujúcich, ale aj pre počujúcich priateľov, známych a priaznivcov, čo záujemcov  o komunitu. Tí  tam spoznali rôzne zvyky a kultúru nepočujúcich (napr. ako sa povie dobrú chuť keď sa nepočujú a podobne) a takisto mali možnosť spoznať,  aké majú problémy alebo naučiť sa niečo nové – prvky slovenskej posunkovej reči. Sme radi, že na Plese boli aj počujúci, všetci sa považujú za úžasný Celoslovenský ples nepočujúcich s bohatou programom, jedlá a nápoje zo švédskeho stola aj pestré tomboly. Spolu tam zúčastnili 72 ľudí. Kráľovnou plesu sa stala nepočujúca žena z Koše pri Prievidzi a kráľom Plesu sa stal nepočujúci z Košíc.

Slovenský zväz nepočujúcich pod vedením Ladislava Svíčku vyjadril veľkú spokojnosť, že 2. Celoslovenský ples nepočujúcich v Trnave dopadol nad očakávania. To je úspešný štart na ceste za odbúravaním bariér u nepočujúcich občanov. Zároveň prezident Svíčka pred polnocou a konaním tomboly verejné vyhlásil, že 3. Celoslovenský ples nepočujúcich sa bude konať v roku 2016 v Bratislave Prezident Svíčka poďakoval organizátorom z Trnavského spolku nepočujúcich za zabezpečenie vynikajúcej úrovne 2. Celoslovenského plesu nepočujúcich 2015.

Zdroj: SZN