Pozor na falošné zbierky pre nepočujúcich!

Chvíľku trvalo, kým si utriedil myšlienky a spamätal sa z prvotného šoku. Potom nám poslal, čo zažil a aké bolo konečné rozuzlenie celej „oficiálnej zbierky pre vytvorenie centra pre nepočujúcich v Prešove“.
My vám ponúkame mail Dr. Miroslava Štubňu, ktorý adresoval Krajskému centru (KC ANEPS) Prešov so zameraním na tlmočenie v posunkovom jazyku so sluchovo postihnutým občanom v Prešovskom kraji a ich odpoveď, aby ste sa poučili na cudzej naivite a povedzme to na rovinu, hlúposti.

„Dobrý deň!
Chcel by som sa opýtať či neviete preveriť, či sa dnes konala oficiálna zbierka pre vytvorenie centra pre nepočujúcich v Prešove okolo 13:15 h, dňa 5.3.2015 pred Kauflandom na Sekčove. Dve slečny tam vyberali od ľudí peniaze. Až keď som uvidel tú druhú, uvedomil som si, že obe boli počerné, vek okolo 25 rokov. Po vyjdení z Kauflandu som si ich chcel odfotiť, ale už tam neboli. Sám som im prispel 10 eurami a začínam mať pocit, že sa jednalo o podvod. Tlačivo, ktoré strkajú ľuďom vychádzajúcim z áut pod nos, malo prvú kolónku podpis, ďalšiu mesto a poslednú, výška sumy. Prosím, preverte to.

Ďakujem
Dr. Miroslav Štubňa, Prešov“

„Dobrý deň,
je mi veľmi ľúto, je to tak, ako tušíte, stali ste sa obeťou podvodu. Ani v minulosti a ani teraz sme verejnú zbierku nerobili. Robíme to iba prostredníctvom internetu – cez Darujme.sk, dobrovoľný príspevok cez bankový účet alebo 2 % z daní. Ak by bola zbierka robená, určite by mala náležitosti ako každá verejná zbierka – označenie, potvrdenie, povolenie…
Musím povedať, že aj ja som už aspoň 3-krát bol v kontakte s takými ľuďmi a keď zistili, že som nepočujúci, tak sa rýchlo pobrali preč. Raz sa mi dokonca stalo, že keď som ich chcel nahlásiť, tak ma chceli napadnúť a dokonca nikto z okolo stojacich sa nesnažil mi pomôcť. Sú to pravdepodobne rumunskí občania. Aj sme volali mestskú políciu, ale oni si to všimli a kým polícia dorazila, tak už tam neboli.
Policajti nás upozornili, že im máme volať, ale aby sme tých podvodníkov na to neupozornili, iba im dali vedieť ako vyzerajú a kde sa nachádzajú. Ak už majú na tej prezenčnej listine napísané nejaké mená a príspevky, tak to si s najväčšou pravdepodobnosťou napísali sami (ja som si všimol, že asi 3-4 mená na začiatku listiny boli napísané jedným písmom), aby tak ostatných zmiatli a aby sa zľutovali a prispeli im. Upozornenia na falošné zbierky pre nepočujúcich boli zverejnené aj v médiách.

Pre informáciu v Prešove sú registrované tieto organizácie:

  • Prešovská asociácia sluchovo postihnutých – PASPO – služby pre nepočujúcich a nedoslýchavých,
  • Prešovský spolok nepočujúcich – POSN – http://www.posn.sk/ – klub pre nepočujúcich,
  • DeafStudio – http://www.deafstudio.net/ – média pre nepočujúcich,
  • Športový klub nepočujúcich Prešov – ŠKN Prešov,
  • AMICUS – šport pre mládež a deti.
  • Všetky organizácie, ktoré som uviedol, sú členom Národnej rady nepočujúcich a nedoslýchavých v Slovenskej republike – http://www.nr-npnd.sk/ a Slovenský zväz nepočujúcich –http://www.szn2008.sk/

Registrovanými členmi ANEPS sú CN ANEPS Prešov a KC ANEPS Prešov.

Určite by som odporúčal volať mestskú políciu, aby sme tak zabránili podvodníkom žiť z našich príspevkov a taktiež nehanbiť sa upozorňovať ľudí, že je to podvod, aby im nedávali príspevky.

S pozdravom,
Marek Kanaš, predseda DeafStudio“

Takýchto prípadov nie je málo, no je na nás, či budeme mať ako sa hovorí „oči a uši“ otvorené, aby sme sa nestali aj my obeťami takého ľudského hyenizmu. Príbeh je bohužiaľ úplne pravdivý a dúfam, že bude poučením a výstražným mementom pre nás všetkých.

zverejnil autor: -rk-
zdroj: http://www.socialnypresov.sk/novinky/1340-pozor-na-falosne-zbierky-pre-nepocujucich